Відділ газостатичних і плазмових технологій

Світлина

Основним напрямом робіт відділу є розробка та дослідження процесів, технологій і матеріалів для компактування та іммобілізації радіоактивних відходів (РАВ).

У відділі проводяться науково-дослідні роботи з фізичного обгрунтування і розробки технологій іммобілізації (включення в захисну форму) радіоактивних відходів. В основі розроблюваних технологій створення захисних матеріалів застосовують процеси спікання порошкових матеріалів, у тому числі і спікання під тиском (гаряче пресування, гаряче ізостатичне пресування). Використання даних технологій дозволяє отримувати захисні керамічні матеріали, що характеризуються високою радіаційною та корозійною стійкістю.

Відділ складається з 5 груп, у складі яких працюють 14 наукових співробітників, включаючи 1 доктора і 3 кандидатів наук.

Результати робіт опубліковано в більш ніж 500 друкованих роботах, з більш детальним списком яких можна ознайомитися тут.

Основні напрями роботи

Основні напрями діяльності:

– розробка наукових основ методів і процесів компактування та іммобілізації радіоактивних відходів у захисні керамічні та склокерамічні форми для тимчасового зберігання і остаточного геологічного захоронення;

– матеріалознавчі дослідження з виготовлення високоміцної та радіаційно-стійкої кераміки функціонального призначення.

Дослідницькі програми:

– «Відомче замовлення НАН України на проведення наукових досліджень з атомної науки і техніки ННЦ ХФТІ»;

– цільова комплексна програма наукових досліджень НАН України «Науково-технічний супровід розвитку ядерної енергетики і застосування радіаційних технологій в галузях економіки»;

– цільова комплексна програма наукових досліджень НАН України «Наукове забезпечення розвитку ядерно-енергетичного комплексу та перспективних ядерних технологій»;

– цільова комплексна програма наукових досліджень НАН України «Ядерні і радіаційні технології для енергетичного сектора і громадських потреб».

Основні досягнення

У рамках спільних досліджень з Аргонською національною лабораторією (США) розроблено процес виготовлення фосфатної кераміки складу KMgPO4 · 6H2O для іммобілізації радіоактивних відходів. Проведено комплекс випробувань одержаних матеріалів на міцність, корозійну і радіаційну стійкість, а також отримано позитивні результати. За результатами робіт опубліковано статті у провідних зарубіжних журналах: «Journal of Nuclear Materials» і «Journal of Hazardous Meterials» (Elsevier).

Розроблено метод одержання трансформаційно-зміцненої кераміки на основі Al2O3 і ZrO2 з використанням нанопорошків у якості вихідних компонентів, а також спеціальних диспергуючих добавок. Розроблена технологія дозволяє отримувати тонкостінні вироби, в тому числі складної конфігурації та з рівномірним розподілом властивостей по всьому об'єму зразка. Отримана кераміка характеризується високими показниками межі міцності при вигині і тріщиностійкості, які не поступаються імпортним аналогам. Результати робіт опубліковано в провідних журналах «Ceramics International» (Elsevier).

З метою створення стійкого до аварій толерантного палива - Accident tolerant fuel (ATF) розроблено технологію одержання дисперсно-зміцненої композитної кераміки на основі SiC. Методами високошвидкісного гарячого пресування дрібнодисперсного порошку SiC, легованого металевим Cr, виготовлено високощільну SiC–кераміку з поліпшеними механічними та корозійними властивостями.

Международные проекты:

– Партнерський проект у рамках програми IPP (Contract ANL–T2–0248UA, УНТЦ P–547) «Нові захисні бар'єри для утримання та іммобілізації радіоактивних матеріалів», партнери: Аргонська національна лабораторія (АНЛ) і компанія «Boron Products LLC» (США), 2012 – 2014 рр.

– Партнерський проект (УНТЦ P–680) «Chemically Bonded Silico-Phosphate Sprayable Ceramics». Партнер: компанія «Ceramicoat International Inc.» (Канада), 2016 р.

За останні роки, виник новий напрям досліджень, пов'язаний з робочим планом Євратому спільної європейської програми поводження з радіоактивними відходами та їх поховання (European Joint Programme in Radioactive Waste Management and Disposal - EJP1), а саме, вивчення поведінки ущільненої бентонітової глини (як буферного матеріалу в системі геологічного видалення РАВ) при різних температурах (100 – 150°С). Участь команди ІФТТМТ у консорціумі виконавців цієї програми схвалено, а також передбачено фінансування на 2019 – 2024 роки.

Спільно з Аргонською Національною Лабораторією та фірмою «Superior Graphite» (США), розроблено, виготовлено ​​і запущено в експлуатацію установку для реалізації технологічного процесу консолідації порошкових прес-форм керамік різного складу як у захисному середовищі інертних газів, так і у вакуумі (≥ 1,0 Па).

Приймання установки електроконсолідаціі у наладку

Приймання установки електроконсолідаціі у наладку в рамках проекту УНТЦ Р–154, 2009 год.

Зліва направо:

С.Ю. Саєнко (керівник робіт від ННЦ ХФТІ),

доктор Sami Gopalsami (коллаборатор від АНЛ, США),

М.В. Савоськін (Донецький фізико-технічний інститут).

Одержання функціональних і композитних наноструктурних матеріалів:

– дослідження і методичні рекомендації щодо отримання ультрадисперсних, у тому числі і нанорозмірних, порошків для виготовлення з них функціональної кераміки на основі ZrO2, Al2O3, MgO, Y2O3 і композитів на їх основі;

– дослідження методів формування керамічних заготовок з ультрадисперсних порошків методами шлікерного лиття і пресування;

– виготовлення керамічних виробів, різного призначення і конфігурації, які не поступаються за своїми фізико-механічними властивостями закордонним аналогам.

Устаткування для виготовлення і спікання високоміцної оксидной кераміки.

Структура розробленої кераміки
Ізоляція РАВ - розробка нових захисних радіаційно- і корозійностійких керамічних матеріалів

Для надійного зберігання РАВ, розроблено захисну оксидну кераміку на основі Al2O3, модифіковану дрібнодисперсними частинками стабілізованого оксиду цирконію ZrO2(Y2O3). Створення дрібнодисперсної структури з рівномірно розподіленою добавкою ZrO2(Y2O3) у структурі Al2O3 дало змогу поліпшити характеристики міцності кераміки:

– тріщиностійкість - на 30%;

– міцність на вигин - на 25%;

– твердість - на 10%.

Виготовлено дослідну партію захисних контейнерів для ДК Українське державне об'єднання «Радон».

Структура розробленої кераміки Структура розробленої кераміки
Структура розробленої кераміки Структура розробленої кераміки

У відділі виконуються роботи з синтезу та спікання тугоплавких керамічних з'єднань у вакуумі за високих температур (до 2500°С) зі швидкістю нагріву до 400°С/хв методом високошвидкісного гарячого пресування (ВГП). На малюнку показано схему методу ВГП, установку ВГП, вироби на основі карбіду кремнію (SiC), мікроструктуру (SEM) SiC кераміки, одержаної методом ВГП.

Структура відділу

– Група організаційно-технічного забезпечення.

Група займається матеріально-технічним і організаційним забезпеченням роботи відділу.

– Група розробки експериментального обладнання.

Робота групи спрямована на проведення конструкторських робіт з виготовлення оснастки і обладнання, досліджень в області капсулювання відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів з використанням керамічних захисних матеріалів, а також математичного моделювання теплофізичних процесів міграції радіонуклідів у геологічному масиві зони захоронення РАВ.

– Група технологічних досліджень процесів одержання матеріалів.

У групі ведуться матеріалознавчі дослідження ультрадисперсних порошків і керамічних матеріалів оксидного складу для ізоляції РАВ у атомній енергетиці та створення нових функціональних керамік для інших галузей промисловості, відпрацювання різних методів формування та спікання керамічних дослідних зразків, проведення їх аналітичних досліджень і випробувань.

– Група розробки і дослідження властивостей керамічних матеріалів.

Основними напрямами роботи групи є розробка радіаційно- і корозійностійких керамічних та склокерамічних матеріалів для кондиціонування РАВ; проведення досліджень структури, складу та фізико-механічних властивостей компаундів, отриманих з використанням сучасних методів формування, спікання, гарячого пресування і гарячого ізостатичного пресування.

– Група вивчення впливу високих тисків на матеріали.

До завдань групи входить дослідження впливу високого тиску на фізико-механічні та експлуатаційні властивості різних матеріалів, технічне забезпечення роботи установок газостатичного обладнання, гарячого вакуумного пресування, а також термообробки в різних середовищах (вакуум, повітря, інертні гази).

Публікації

1.S.Y. Sayenko, V.A. Shkuropatenko, A.V. Zykova, G.O. Kholomeev, M. Sawczak, M. Kmiec. Hot Isostatic Pressing of Potassium-magnesium-phosphate Materials for Cesium Immobilization. Functional Materials. 2018, v. 25, No. 2, p. 258 – 266.
2.S.Y. Sayenko, V.A. Shkuropatenko, A.V. Zykova, K.A. Ulybkina, K.V. Lobach, O.V. Pylypenko. Corrosion and Radiation Resistance of Potassium Magnesium Phosphate Matrices. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2018, No. 5(117), p. 75 – 81.
3.H. Ghaemi, S. Reichert, A. Krupa, M. Sawczak, A. Zykova, K. Lobach, S. Sayenko, Y. Svitlychniy. Zirconia Ceramics with Additions of Alumina for Advanced Tribological and Biomedical Applications. Ceramics International. 2017, No. 443, p. 9746 – 9752.
4.E.P. Bereznyak, N.P. Dikiy, Yu.V. Lyashko, E.P. Medvedeva, D.V. Medvedev, S.Y. Saenko, V.L. Uvarov, I.D. Fedorets, Y.S. Hodyreva. The Effect of Gamma Radiation on Structure of Struvite-K. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Nuclear Physics Investigations». 2017, No. 6(112), p. 122 – 125.
5.S.Yu. Sayenko, Arun S. Wagh, V.A. Shkuropatenko, G.O. Kholomeev, A.V. Zykova. Cesium Immobilization into Potassium Magnesium Phosphate Matrix. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2017, No. 4(110), p. 65 – 73.
6.Arun S. Wagh, S.Yu. Sayenko, V.A. Shkuropatenko, R.V. Tarasov, M.P. Dykiy, Y.O. Svitlychniy, V.D. Virych, E.A. Ulybkina. Experimental Study on Cesium Immobilization in Struvite Structure. Journal of Hazardous Materials. 2016, v. 302, p. 241 – 249.
7.A.S. Wagh, A.N. Dovbnya, S.Yu. Sayenko, V.A. Shkuropatenko, R.V. Tarasov, A.V. Rybka, A.A. Zakharchenko. Durability and Shielding Performance of Borated Ceramicrete Coatings in Beta and Gamma Radiation Fields. Journal of Nuclear Materials. 2015, v. 462, p. 165 – 172.
8.S.Yu. Sayenko. Obtaining of Strontium Doped Fluorapatite Powders. Functional Materials. 2015, v. 22, No. 1, p. 263 – 268.
9.С.Ю. Саенко. Изоляция радиоактивных отходов с использованием горячего изостатического прессования. Ядерна та радіаційна безпека. 2015, №1(65), с. 41 – 48.
10.A. Zykova, B. Warcholinski, A. Gilewicz, O. Lupicka, J. Rochowicz, S. Sayenko, Y. Svitlychniy. Effect of Zirconia Stabilized by Yttria Additions on the Structure and Mechanical Properties of Alumina Based Ceramics. Functional Materials. 2014, v. 21, No. 4, p. 403 – 408.

Колектив

САЄНКО СЕРГІЙ ЮРІЙОВИЧ

САЄНКО СЕРГІЙ ЮРІЙОВИЧ

Начальник відділу

Доктор технічних наук за спеціальністю 21.06.01 – «Екологічна безпека»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 349-10-47

факс. +38(057) 335-39-05

e-mail: sayenko@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

розробка нових радіаційно- та корозійно-стійких матеріалів і технологій їх виготовлення для ізоляції радіоактивних відходів. В останні п'ять років, основна діяльність зосереджена на наступному: проведення досліджень в області капсулювання відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів з використанням скло-керамічних захисних матеріалів; наукове та адміністративне керівництво науковим відділом для виконання робіт за державними програмами з розвитку атомної науки і техніки.

Діяльність за межами ННЦ ХФТІ:

– входить до складу редколегії журналу «Ядерна та радіаційна безпека»;

– є учасником платформи Євратому з ізоляції та геологічного захоронення радіоактивних відходів.

ШКУРОПАТЕНКО ВОЛОДИМИР АНТОНОВИЧ

ШКУРОПАТЕНКО ВОЛОДИМИР АНТОНОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший дослідник

тел. +38(057) 335-39-05

e-mail: shkuropatenko@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

матеріалознавчі дослідження та відпрацювання технологічних процесів отримання керамічних мінералоподобних матеріалів (апатити, пірохлор, циркон, NZP-кераміка та інші), які можуть застосовуватися в якості матриці для безпечного зберігання та геологічного захоронення радіоактивних відходів.

ЗИКОВА ГАННА ВЕНІАМІНІВНА

ЗИКОВА ГАННА ВЕНІАМІНІВНА

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

тел. +38(057) 335-39-05

e-mail: zykova.anya@gmail.com

Область наукових інтересів:

дослідження щодо формування наноструктурних керамічних матеріалів і покриттів за сучасними технологіями. Дослідження структури і властивостей матричних ізоляційних матеріалів для іммобілізації радіоактивних відходів в атомній енергетиці та створення нових функціональних матеріалів для інших галузей промисловості. Розробка оптимальних режимів модифікації наноструктурованих матеріалів і поверхонь для конструкційного, трибо логічного та біомедичного застосування. Вивчення структури та властивостей керамічних матеріалів із застосуванням сучасних аналітичних методів.

Діяльність за межами ННЦ ХФТІ:

– входить до складу редколегії журналу «Scientific Journal of Gdynia Maritime University» (Gdynia, Poland).

СВІТЛИЧНИЙ ЄВГЕН ОЛЕКСАНДРОВИЧ

СВІТЛИЧНИЙ ЄВГЕН ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат технічних наук за спеціальністю 05.17.11 – «Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів»

тел. +38(057) 335-39-05

Область наукових інтересів:

розробка та матеріалознавчі дослідження керамічних матеріалів оксидного складу для ізоляції РАВ у атомній енергетиці та створення нових функціональних керамік для інших галузей промисловості, відпрацювання різних методів формування та спікання керамічних дослідних зразків, проведення аналітичних досліджень і випробувань.

ХОЛОМЄЄВ ГЕННАДІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

ХОЛОМЄЄВ ГЕННАДІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(057) 335-39-05

Область наукових інтересів:

розробка матеріалів, технологій та обладнання для ізоляції радіоактивних відходів. Проведення досліджень в області капсулювання відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів з використанням керамічних захисних матеріалів. Математичне моделювання теплофізичних процесів і процесів міграції радіонуклідів у геологічному масиві зони захоронення радіоактивних відходів.