Відділ фізики твердого тіла і конденсованого стану речовини

Відділ організовано у 1975 р. під керівництвом академіка НАН України Б.Г. Лазарева, який створив всесвітньо відому школу в галузі фізики твердого тіла і кріогеніки. У лабораторіях, які увійшли до складу відділу, в різний час працювали майбутні академіки НАН України Б.І. Вєркин, А.А. Галкін, І.М. Дмитренко, І.М. Неклюдов, член. корр. НАН України В.І. Хоткевич, академіки РАН Н.Є. Олексіївський та Л.Ф. Верещагін. Під керівництвом проф. Л.В. Шубнікова в 30-і роки вперше в СРСР було зріджено водень і гелій, відкрито надпровідність другого роду. Б.Г. Лазарев – лауреат Державних премій СРСР (1951 р.) і України (1982 р.). Лауреати державної премії України – колишні співробітники відділу – І.А. Гіндін (1980 р.), Л.С. Лазарєва та В.А. Полтавець (1982 р.).

До складу відділу входить 3 науково-дослідні лабораторії, де працюють 3 доктори і 9 кандидатів наук.

Загальна кількість публікацій – понад 1500, серед них 3 монографії, понад 70 патентів, організовано 3 міжнародних і 1 галузеву конференції, захищено 42 дисертації. Зі списком публікацій можна ознайомитися тут.

Основні напрями роботи

У відділі проводяться експериментальні та теоретичні дослідження змін властивостей і структури конструкційних та функціональних матеріалів під час впливу температурно-силових, радіаційних, магнітних і електричних полів для розробки нових матеріалів та технологій для атомної енергетики й інших областей техніки:

– дослідження процесів пластичної деформації, структуроутворення, зміцнення, знеміцнення та руйнування конструкційних матеріалів реакторобудування і кріогенної техніки в екстремальних умовах впливів (великі пластичні деформації, широка область температур, включаючи низькі, сильні магнітні поля, опромінення і їх поєднання) та встановлення зв'язку між структурними факторами і фізико-механічними властивостями для одержання матеріалів з високими характеристиками та відновлення властивостей, деградованих під час експлуатації;

– експериментальні і теоретичні дослідження на атомному рівні структури дефектів кристалічної решітки, процесів їх взаємодії та еволюції структурних елементів при механіко-термічних і радіаційних впливах; дослідження методами польової іонної мікроскопії квантових об'єктів – атомних ланцюжків вуглецю і графена;

– пошук та дослідження нових фізичних явищ, що реалізуються в чистих і надчистих металах та сплавах на їх основі з метою їх використання для розробки нових технологій в атомній енергетиці та інших галузях техніки; дослідження особливостей електрофізичних і магнітних властивостей в надпровідному, нормальному та магнітовпорядкованому станах металів і сплавів зі структурами нанометрового масштабу;

– дослідження адсорбції і десорбції різних газоподібних речовин, включаючи газові продукти поділу ядерного палива та водню, функціональними і конструкційними матеріалами; дослідження властивостей вугільних сорбентів, представлених на ринку, для їх використання при виготовленні та ремонті йодних фільтрів системи вентиляції АЕС.

Основні досягнення

Дослідження в галузі фізики міцності

Унікальними методами інтенсивних пластичних деформацій при кріогенних температурах (квазігідроекструзія (КГЕ), прокатка, волочіння) одержано наноструктурні конструкційні матеріали (аустенітні сталі, Zr, Ti, Nb і сплави) з високим рівнем властивостей (що перевищують одержані при традиційних обробках). Експериментально обґрунтовано доцільність послідовного поєднання різних по епюрі напруження видів обробки тиском для досягнення високого рівня зміцнення без порушення цілісності матеріалу.

Залежність межі текучості від ступеня деформації

Залежність межі текучості сплаву ВТ6 від ступеня деформації квазігідроекструзією при 77 К після ізотермічного кування

Електропластичний эфект

Для магнітовпорядкованих металів теоретично і експериментально встановлено ​​єдину природу магнітопластичного (при дії змінного магнітного поля (МП)) і електропластичного (при впливі електричного поля (ЕП)) ефектів, яка полягає в знеміцненні металу внаслідок відкріплення дислокацій від стопорів завдяки короткохвильовим (дебаєвським) фононам, що генеруються в результаті електрон-фононної взаємодії (ЕФВ) електронами, які отримали енергію від електричного поля (індукційного при МП ефекті) (спільно з ІПЕНМП).

Розвинено методи релаксаційних енергетичних впливів (ультразвук, нестаціонарні магнітні поля) стосовно матеріалів і зварних з'єднань обладнання АЕС:

– в результаті ультразвукового впливу, наноструктурний сплав Zr1Nb, який було одержано завдяки комбінованій інтенсивній деформації при 77 и 300 К, у порівнянні з рекрісталізованим станом, має більш високий опір повзучості та рівень міцності зі збереженням достатнього рівня пластичності при температурі експлуатації оболонок ТВЕЛів;

– вплив змінного магнітного поля промислової частоти в певному режимі викликає істотне зниження ефектів радіаційного та деформаційного зміцнення і термічних макронапружень у корпусної сталі 15Х2НМФА та її зварних з'єднань.

Температурні залежності ударної в'язкості

Температурні залежності ударної в'язкості aK

Сталь поблизу шва Шов

до магнітної обробки

Сталь поблизу шва Шов

після магнітної обробки

Структура зварного з'єднання (сталь поблизу зварного шва і сам шов) сталі 15Х2НМФА до і після магнітної обробки

Дослідження тонкої структури і властивостей мікро-, нано- та пікорозмірних матеріалів методами польової емісійної мікроскопії та математичного моделювання

Експериментально і теоретично визначено міцність вуглецевих моноатомних ланцюжків. За допомогою методу високопольового навантаження електричним полем встановлено, що максимальне експериментальне значення міцності вуглецевих ланцюжків при 5 К становить 270 ГПа, що відповідає 90% теоретичного значення міцності ідеального вуглецевого ланцюжка. Ця величина перевищує міцність всіх відомих матеріалів, включаючи вуглецеві нанотрубки і графен.

Експериментально і теоретично досліджено зміну збільшення розширення кріогенного польового іонного мікроскопа при зменшенні розмірів зразків у нано- та субнанометрових діапазонах. Встановлено існування аномального збільшення польових іонних зображень і поліпшення меж розширення до 0,40 ± 0,05 Å.

Схема процесу польовоїй іонізації

Схема процесу польовоїй іонізації гелію на вершині моноатомного вуглецевого ланцюжка

Энергия когезии

Енергія когезії спеціальних невідповідних зерен в залежності від кута розорієнтації

З допомогою методу польової іонної мікроскопії та математичного моделювання, виявлено новий клас несиметричних спеціальних границь зерен, які не описуються традиційною теорією решіток співпадаючих вузлів (РСВ). Встановлено, що такі спеціальні не-РСВ кордони мають високу когезійну міцність, близьку до теоретичної, і домінують у спектрі границь холоднотягнутого високотекстурованого вольфраму. Одержані результати можуть бути використані в зернограничній інженерії високоміцних і радіаційно-стійких полікристалічних функціональних та конструкційних матеріалів реакторобудування.

Завдяки методам низькотемпературної польової іонної мікроскопії, виявлено явище взаємодії далекого порядку поверхневих атомів радіаційного походження з власними міжвузловими атомами в приповерхневих шарах. Встановлено, що в процесі опромінення вольфраму атомами гелію, у результаті такої взаємодії виникають нещільно упаковані двовимірні кластери адатомів, а також самоузгоджено формуються одномірні поверхневі ланцюжки з міжатомною відстанню ≈ 1 нм (позначено рожевими стрілками). Встановлено новий колективний механізм радіаційно-стимульованої поверхневої дифузії, що включає формування в поверхневому шарі лінійно делокалізованих вакансій – воідіонів (пунктирна лінія на схемі); червоним кольором позначено адатом, що виник при опроміненні.

Утворення ланцюжків Утворення ланцюжків

Формування лінійних ланцюжків адатомів в результаті дальнодіючої взаємодії

Схема руху воідіона

Схема руху воідіона

Розвиток уявлень про природу високотемпературних надпровідників

З використанням розробленої оригінальної методики планарно-контактного зондування електронної підсистеми, вперше виявлено ​​масштабну дірочно-електронну конверсію носіїв заряду перед переходом купратних ВТНП до надпровідного стану (різке скидання електроопору, точка 4 на малюнку), що свідчить про електронно-топологічний перехід Ліфшиця, пов'язаний з досягненням температури 2D-3D кросовера (температури тримеризації ВТНП).

Вперше отримано переконливі експериментальні свідчення існування у псевдощільовому стані ВТНП позитивно заряджених локальних пар (ЛП), концепція яких походить із моделі Хаббарда. Встановлено існування кількох стадій температурної еволюції псевдощілини та показано зниження теплопровідності ВТНП за рахунок ЛП.

Температурні залежності

Температурні залежності: а − елеткроопір ВТНП Bi1,6(Pb0,4)Sr2Ca2Cu3O10+x (нижня крива) і інтерфейсу ВТНП/Pb (верхня крива); b − параметри кристалічної решітки ВТНП

Прецизійні акустичні дослідження кристалічних і аморфних матеріалів

В області температур 77 – 300 К виміряно пружні, коливальні і дисипативні характеристики об'ємних металевих стекол (ОМС): Zr41,2Ti13,8Cu12,5Ni10Be22,5, Zr52,5Ti5Cu17,9Ni14,6Al10 и (Zr55Al10Ni5Cu30)99Y1. Показано, що розходження пружних модулів та дебаєвської температури ОМС з Be і Al відповідає розходженню розмірів області середнього впорядкування в моделі ефективної кластерної упаковки. Встановлені особливості поглинання ультразвуку пов'язують з інтенсифікацією релаксаційних процесів міграцій груп атомів на міжкластерних границях у результаті впливу теплових флуктуацій і знакозмінних ультразвукових напружень.

Температурная зависимость модуля упругости
Температурная зависимость модуля упругости

Залежність від температури модулів пружності в об'ємних металевих стеклах Zr41,2Ti13,8Cu12,5Ni10Be22,5 (1) и Zr52,5Ti5Cu17,9Ni14,6Al10 (2)

Проведено акустичні дослідження високочистих ГПГ–металів (Cd – > 99,999%, Hf – зонноплавлений). У Cd, для швидкості звуку виявлено ізотопний ефект першого порядку (лінійна залежність від різниці мас ізотопів), що свідчить про вплив ізотопного складу на зміну фононного спектру, і для загасання ультразвуку – ефект другого порядку, пов'язаний з нерівномірним розподілом ізотопів і додатковим релаксаційним механізмом розсіювання фононів. У монокристалі Hf визначено незалежні адіабатичні константи тензора пружності с11 и с33 та показано їх збільшення при зниженні щільності дислокацій. Встановлено, що резонансні і релаксаційні особливості у поведінці поглинання ультразвуку в гафнії змовлені коливаннями дислокаційних сегментів у «долині» потенційного рельєфу Пайерлса та подоланням цього рельєфу.

Универсальное соотношение приведённой скорости

Універсальне співвідношення наведеної швидкості поздовжнього ультразвуку від приведеної температури T*=T(MiC/M2C)1/2 для ізотопів Сd

Модуль «СКИФ-1»

Модуль прокачування «СКІФ-1» призначений для контрольованого насичення домішками йодистого метилу/йоду шарів досліджуваного сорбенту по висоті макета адсорбера при заданій температурі, вологості і концентрації парів домішків у повітряному потоці

Дослідження вугільних сорбентів для повітряних фільтрів АЕС

Створено модуль СКІФ-1 для прокачування повітряного потоку з домішками йоду/йодистого метилу через макет адсорбера з вугільним сорбентом і розроблено методику вимірювання поглинання цих домішок в умовах, що моделюють роботу адсорберів типу АУ-1500, що застосовуються на АЕС України.

Досліджено адсорбційні, аеродинамічні і механічні властивості ряду вугільних сорбентів виробництва України, Німеччини, Голландії, що дозволило обрати сорбенти з оптимальними експлуатаційними характеристиками. З урахуванням результатів цих досліджень, у ВП «Атоменергомаш» НАЕК «Енергоатом» відремонтовано та виготовлено понад 200 адсорберів.

Структура відділу

– Лабораторія фундаментальної і прикладної надпровідності, електронних властивостей металів.

Дослідження електронних процесів і електронно-фазового стану нових сплавів, металів і надпровідників у залежності від складу та структурного стану.

– Лабораторія фізики міцності і пластичності.

Дослідження процесів формування структур субмікронного і нанометрового масштабу в конструкційних матеріалах реакторобудування та кріогенної техніки методами комбінованих інтенсивних пластичних деформацій і дослідження релаксаційних процесів у деформованих та опромінених матеріалах і зварних з'єднаннях під час впливу ультразвуку та нестаціонарних магнітних полів; встановлення зв'язку між структурними факторами і фізико-механічними властивостями для визначення режимів впливів, що забезпечують високий рівень властивостей для практичного застосування матеріалів; дослідження адсорбції і десорбції різних газоподібних речовин (включаючи газові продукти поділу ядерного палива і водень) у функціональних і конструкційних матеріалах та відповідних змін їх фізико-механічних властивостей.

– Лабораторія фізики кристалів.

Вивчення атомної структури і взаємодії дефектів решітки в твердих тілах і квантових об'єктів (атомних ланцюжків вуглецю і графена) методами низькотемпературної польової іонної мікроскопії з високою роздільною здатністю та математичного моделювання; ультразвукові дослідження температурної залежності лінійних акустичних характеристик (швидкості і поглинання ультразвуку) металів і сплавів.

Публікації

1.С.І. Лавров, В.В. Левенець, В.І. Соколенко. Сертифікація вугільних сорбентів йодних фільтрів систем вентиляції АЕС. Монографія. Харків: Видавництвово «Зебра». 2019, 274 с.
2.В.А. Белоус, В.И. Соколенко, А.А. Чупиков, А.С. Куприн, О.П. Леденев, В.Д. Овчаренко. Теплофизические свойства оболочек твэлов с различными вакуумно-дуговыми покрытиями. ВАНТ. Серия «Физика радиационных повреждений и явлений в твёрдых телах». 2019, №2(120), с. 99 – 103.
3.В.И. Карась, В.И. Соколенко. Неравновесная кинетика электрон-фононной подсистемы кристалла при действии переменных электрических и магнитных полей как основа электро- и магнитопластического эффектов. Успехи физических наук. 2018, т. 188, №11, с. 1155 – 1177.
4.В.И. Соколенко, В.М. Горбатенко. Влияние магниторешеточных превращений на низкотемпературную пластичность и разрушение монокристаллов хрома. ФНТ. 2018, т. 44, №9, c. 1218 – 1226.
5.А.С. Булатов, Г.П. Ковтун, В.С. Клочко, А.В. Корниец, Д.А. Солопихин. Скорость и затухание продольного ультразвука в изотопически обогащенном кадмии. Металлофизика и новейшие технологии. 2018, т. 40, №11, с. 637 – 647.
6.П.А. Хаймович. Криодеформирование металлов в условиях всестороннего сжатия (обзор). ФНТ. 2018, т. 44, №5, с. 463 – 490.
7.V.I. Karas, E.V. Karasyova, A.V. Mats, V.I. Sokolenko, A.M. Vlasenko, V.E. Zakharov. Influence of Alternating Magnetic Field on Physical and Mechanical Properties of Crystals. Металлофиз. новейшие технол. (Metallofiz. Noveishie Tekhnol.) 2016, т. 38, №8, с. 1027 – 1055.
8.Т.І. Mazilova, E.V. Sadanov, V.N. Voyevodin, V.A. Ksenofontov, I.M. Mikhailovskij. Impact-induced Concerted Mass Transport on W Surfaces by a Voidion Mechanism. Surface Science. 2018, v. 669, p. 10 – 15.
9.Е.V. Karaseva, V.I. Sokolenko, V.M. Gorbatenko, A.V. Mats, E.S. Savchuk, V.A. Frolov. Effect of Ultrasonic Impact Treatment on the Creep Characteristics and Evolution of the Zr1Nb Alloy Nanostructure. Functional Matereals. 2018, 25(3), p. 458 – 462.
10.И.В. Лепин, Т.К. Григорова, В.И. Соколенко. Адсорбционное понижение прочности сорбентов и катализаторов. ВАНТ. Серия «Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение». 2018, №2(114), c. 89 – 93.
11.О.Е. Кожевников, Н.Н. Пилипенко, А.С. Булатов, П.Н. Вьюгов, В.С. Клочко, А.В. Корниец. Получение и исследование высокочистого моно- и поликристаллического гафния. ВАНТ. Серия «Вакуум, чистые материалы, сверхпроводники». 2018, №1(113), с. 54 – 61.
12.T.I. Mazilova, E.V. Sadanov, I.M. Mikhailovskij. Long-range Interaction of Radiation-generated Self-interstitial Atoms and Adatoms on Tungsten Surface. Phil. Mag. Let. 2018, 98(7), p. 310 – 318.
13.О.И. Волчок, В.В. Калиновский, И.В. Лепин, А.В. Пахомов, В.И. Соколенко. Микроперестройки структуры аустенитной стали c остаточным мартенситом в процессе ультразвукового воздействия. ВАНТ. Серия «Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение». 2018, №2(114), с. 19 – 24.
14.S.O. Kotrechko, I.M. Mikhailovskij, T.I. Mazilova, E.V. Sadanov, A.N. Timoshevskii, N.M. Stetsenko. Mechanical Properties of Carbyne: Experiment and Simulations. Nanoscale Research Letters. 2015, v. 10, No. 24, 6 p.
15.В.И. Соколенко, В.А. Фролов. Электронно-топологический переход в купратных ВТСП перед сверхпроводящим переходом. Письма в ЖЭТФ. 2017, 105, №10, с. 621 – 623.
16.В.В. Левенец, В.И. Соколенко, Э.И. Винокуров, А.Ю. Лонин, А.П. Омельник, Р.М. Сибилева, А.А. Щур. Определение коэффициента поглощения йода углеродными материалами адсорберов систем вентиляции АЭС с использованием стабильных изотопов. ВАНТ. Серия «Вакуум, чистые материалы, сверхпроводники». 2016, в. 21, №1(101), с. 56 – 60.
17.O.V. Dudka, V.A. Ksenofontov, E.V. Sadanov, I.V. Starchenko, T.I. Mazilova, I.M. Mikhailovskij. Special Grain Boundaries in Nanostructured Tungsten. Nanoscale Research Letters. 2016, v. 11, No. 332, 7 р.
18.Л.А. Чиркина, М.Б. Лазарева, В.И. Соколенко, В.С. Оковит, В.В. Калиновский. Структура и физико-механические cвойства свплава Nb-Ti после различных видов механико-термических воздействий. Успехи физики металлов. 2016, т. 17, с. 343 – 373.
19.В.В. Калиновский, М.Б. Лазарева, Д.Г. Малыхин, А.В. Мац, В.С. Оковит, В.И. Соколенко, Л.А. Чиркина. Влияние различных видов деформации на физико-механические свойства ГПУ и ГЦК металлов и сплавов. Успехи физики металлов. 2015, т. 16, №1, с. 61 – 84.
20.С.А. Бакай, А.С. Булатов, В.Ф. Долженко, В.С. Клочко, А.В. Корниец, В.И. Спицына. Низкотемпературные упругие свойства объемных металлических стекол на основе циркония. Металлофизика и новейшие технологии. 2015, т. 37, №5, с. 637 – 647.

Колектив

СОКОЛЕНКО ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ

СОКОЛЕНКО ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ

Завідувач відділом

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 - «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 700-05-71, +38(066)493-52-88

e-mail: vsokol@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

фізика твердого тіла, електронні властивості, фізика міцності, фізичне матеріалознавство, адсорбція газових і летючих домішок вугільними сорбентами, взаємозв'язок структурного стану матеріалів і їх фізико-механічних властивостей.

ГОРБАТЕНКО ВОЛОДИМИР МИХАЙЛОВИЧ

ГОРБАТЕНКО ВОЛОДИМИР МИХАЙЛОВИЧ

Заступник начальника відділу

тел. +38(057) 700-05-71, +38(066)493-52-88

e-mail: gorbatenko@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

фізика міцності, дослідження ультразвукових впливів на структуру та механічні властивості конструкційних матеріалів атомної енергетики.

КОРНІЄЦЬ АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ

КОРНІЄЦЬ АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬОВИЧ

Виконуючий обов'язки начальника лабораторії «Фізика міцності та пластичності», науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

тел. +38(057) 700-26-76, +38(097) 440-18-43

e-mail: korniets@kipt.kharkоv.ua

Область наукових інтересів:

рентгенографія, високочастотна ультразвукова (10 – 150 МГц) спектроскопія при низьких (78 – 300 К) температурах: низькотемпературні (4,2 – 300 К) рентгеноструктурні дослідження в магнітних полях напруженістю до 55 кЕ; пружні та дисипативні властивості широкого спектру перспективних матеріалів для атомної енергетики; кореляції аномалій акустичних і пружних властивостей зі структурними параметрами металів і сплавів.

ЛАЗАРЄВА МАРИНА БОРИСІВНА

ЛАЗАРЄВА МАРИНА БОРИСІВНА

Виконуюча обов'язки начальника лабораторії «Фундаментальна та прикладна надпровідність, електронні властивості металів», старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 700-26-73, +38(067) 970-12-24

e-mail: mlazareva@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

дослідження впливу різних структурних станів, сформованих із застосуванням великих пластичних деформацій (в тому числі при кріогенних температурах) прокаткою, екструзією, волочінням і їх поєднанням, на фізико-механічні властивості перехідних металів та сплавів (НF, Nb-Ti, Zr, Zr1% Nb , Al-Mg-Li); вивчення процесів взаємодії водню з твердими тілами.

САДАНОВ ЄВГЕН ВІКТОРОВИЧ

САДАНОВ ЄВГЕН ВІКТОРОВИЧ

Виконуючий обов'язки начальника лабораторії «Фізика кристалів», науковий співробітник, старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.13 – «Фізика металів»

Лауреат премії міжгалузевого конкурсу Державного комітету з використання атомної енергії в СРСР

тел. +38(057) 700-26-76

e-mail: sadanov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

польова емісійна мікроскопія; теоретичні аспекти фізики твердого тіла; атомне будова дефектів і кордонів розділу; електрофізичні властивості матеріалів реакторобудування; низькопольова мікроскопія; стимульована полем хімічна модифікація поверхні металів і сплавів.

БУЛАТОВ ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ

БУЛАТОВ ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ

Керівник групи в лабораторії «Фізика кристалів», провідний науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 700-26-76

e-mail: bulatov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

рентгенографія, високочастотна ультразвукова (10 – 150 МГц) спектроскопія при низьких (78 – 300 К) температурах: низькотемпературні (4,2 – 300 К) рентгеноструктурні дослідження в магнітних полях напруженістю до 55 кЕ; пружні та дисипативні властивості широкого спектру перспективних матеріалів для атомної енергетики; кореляції аномалій акустичних і пружних властивостей зі структурними параметрами металів і сплавів.

МИХАЙЛОВСЬКИЙ ІГОР МИХАЙЛОВИЧ

МИХАЙЛОВСЬКИЙ ІГОР МИХАЙЛОВИЧ

Провідний науковий співробітник

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Професор

Лауреат премії міжгалузевого конкурсу Державного комітету з використання атомної енергії в СРСР

тел. +38(057) 700-26-76

e-mail: mikhailovskij@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

польова емісійна мікроскопія; теоретичні аспекти фізики твердого тіла; атомна будова дефектів і кордонів розділу; міцність нанорозмірних і нізкомірних систем і об'єктів; структура радіаційних дефектів і радіаційне матеріалознавство; модифікування поверхні металів і сплавів у сильних електричних полях.

МАЗІЛОВА ТЕТЯНА ІВАНІВНА

МАЗІЛОВА ТЕТЯНА ІВАНІВНА

Провідний науковий співробітник

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

Лауреат премії міжгалузевого конкурсу Державного комітету з використання атомної енергії в СРСР

тел. +38(057) 700-26-76

e-mail: mazilova@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

польова емісійна мікроскопія; теоретичні аспекти фізики твердого тіла; атомне будова дефектів і кордонів розділу; математичне моделювання структури дефектів у прямому та зворотному просторах; кристалогеометричний аналіз нанотопографіі кордонів зерен.

КАРАСЬОВА ЕВГЕНІЯ ВАСИЛІВНА

КАРАСЬОВА ЕВГЕНІЯ ВАСИЛІВНА

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

тел. +38(095) 899-79-18

Область наукових інтересів:

дослідження механічних характеристик матеріалів атомної енергетики, встановлення взаємозв'язків структурних, електрофізичних і механічних характеристик досліджуваних матеріалів. Вивчення впливу температурно-силових, радіаційних і магнітних полів на характеристики повзучості та еволюцію структури конструкційних матеріалів атомної енергетики.

ФРОЛОВ ВАЛЕРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ

ФРОЛОВ ВАЛЕРІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ

Cтарший научный сотрудник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

тел. +38(095) 899-78-34

Область наукових інтересів:

дослідження електрофізичних характеристик конструкційних матеріалів атомної енергетики, високоентропійних сплавів, високотемпературних надпровідників. Вивчення впливу різних впливів на еволюцію структури матеріалів у різних структурних станах.

КЛОЧКО ВОЛОДИМИР СЕРГІЙОВИЧ

КЛОЧКО ВОЛОДИМИР СЕРГІЙОВИЧ

Науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

тел. +38(097) 265-19-55

e-mail: klochko@kipt.kharkiv.ua

Область наукових інтересів:

високочастотна ультразвукова (10 – 150 МГц) спектроскопія при низьких (78 – 300 К) температурах; пружні та дисипативні властивості широкого спектру матеріалів атомної енергетики; кореляції аномалій акустичних і пружних властивостей зі структурними параметрами металів і сплавів.

ВИНОКУРОВ ЕДУАРД ІСААКОВИЧ

ВИНОКУРОВ ЕДУАРД ІСААКОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(057) 700-24-98, +38(095) 425-84-52

e-mail: e.vinokurov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

комплексне вивчення технологічних характеристик (механічна міцність при стиранні, аеродинамічний опір шару адсорбенту, адсорбційна ємність по йоду і йодистоиму метилу) вугільних сорбентів для використання при виготовленні та ремонті адсорбційних фільтрів системи вентиляції АЕС, дослідження впливу адсорбції домішок у повітряному середовищі на характеристики міцності сорбентів і каталізаторів.

ГРИГОРОВА ТЕТЯНА КОСТЯНТИНІВНА

ГРИГОРОВА ТЕТЯНА КОСТЯНТИНІВНА

Науковий співробітник

тел. +38(057) 700-24-98, +38(067) 298-92-46

e-mail: e.vinokurov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

комплексне вивчення технологічних характеристик (механічна міцність при стиранні, аеродинамічний опір шару адсорбенту, адсорбційна ємність по йоду і йодистому метилу) вугільних сорбентів для використання при виготовленні і ремонті адсорбційних фільтрів системи вентиляції АЕС; вивчення впливу активації на питому поверхню тканин різних типів.

ЛЕДЕНЬОВ ОЛЕГ ПАВЛОВИЧ

ЛЕДЕНЬОВ ОЛЕГ ПАВЛОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(057) 700-24-98

e-mail: ledenyov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

фізика низьких температур; електронні властивості металів; надпровідність; гранульовані середовища та кінетичні процеси в них.

ОКОВИТ ВЛАДИМИР СТЕПАНОВИЧ

ОКОВІТ ВОЛОДИМИР СТЕПАНОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(099) 284-33-10

Область наукових інтересів:

дослідження впливу різних механіко-термічних обробок на дисипативні та механічні властивості металів і сплавів у широкому температурному інтервалі.

СІБІЛЬОВА РІМА МИХАЙЛІВНА

СІБІЛЬОВА РІМА МИХАЙЛІВНА

Науковий співробітник

тел. +38(057) 700-24-98, +38(068) 888-93-80

e-mail: e.vinokurov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

комплексне вивчення технологічних характеристик (механічна міцність при стиранні, аеродинамічний опір шару адсорбенту, адсорбційна ємність по йоду і йодистому метилу) вугільних сорбентів для використання при виготовленні та ремонті адсорбційних фільтрів системи вентиляції АЕС, дослідження вплив адсорбції домішок у повітряному середовищі на характеристики міцності сорбентів і каталізаторів.

ЧЕРНЯК МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ

ЧЕРНЯК МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(068)-358-56-03

Область наукових інтересів:

вивчення впливу термомеханічних і радіаційних впливів на магнітні характеристики феромагнітних матеріалів атомної енергетики.

ЧУПІКОВ АНАТОЛІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

ЧУПІКОВ АНАТОЛІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ

Науковий співробітник

тел. +38(095)-825-54-79

e-mail: anchup@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

дослідження електрофізичних і теплофізичних властивостей конструкційних і функціональних матеріалів; вивчення процесів взаємодії водню з твердими тілами.