Відділ іонно-плазмової обробки матеріалів

Фотографія плазмового потоку

Роботи з розвитку методів осадження покриттів ведуться в ННЦ ХФТІ більше 40 років у трьох відділах ІФТТМТ, одним із яких є «Відділ іонно-плазмової обробки матеріалів». Наші фахівці проводять дослідження і розробки для забезпечення створення промислових методів, обладнання і технологій осадження покриттів різного призначення з використанням вакуумно-дугового іонно-плазмового осадження покриттів. Короткий список покриттів, що осаджують у нашому відділі, включає в себе зміцнюючі, захисні та захисно-декоративні, самонесучі, антикорозійні, термостабільні, бар'єрні, антифрикційні, бактерицидні та алмазні покриття.

Для генерації плазмових потоків, використовуються сильноточні вакуумно-дугові розряди. Управління параметрами і складом плазмових потоків забезпечує реалізацію процесів іонно-плазмового очищення, формування перехідних зон основа-покриття, осадження металевих і композиційних покриттів (оксидних, нітридних, карбооксідних тощо), а також дозволяє здійснювати іонну імплантацію за енергій до десятків тисяч електрон-вольт.

У нашому інституті, Ви можете отримати безпосередньо від розробників унікальні новітні технології і установки, створені для вирішення Ваших конкретних завдань, кваліфіковані рекомендації та поради щодо їх застосування. Фахівці інституту є першопрохідцями і лідерами в наступних галузях:

– створення промислових технологій і обладнання для осадження функціональних покриттів;

– синтез алмазоподібних покриттів з вакуумних дуг, що горять в парах вуглецю;

– синтез полікристалічних алмазних шарів і покриттів різного призначення з вуглецевих газових сумішей;

– розробка плазмооптичних систем фільтрації вакуумно-дугової плазми від макрочасток (крапельної фракції);

– створення протяжних систем генерації металевої плазми;

– розробка обладнання та процесів для отримання вакуумно-дуговим способом товстих (одиниці міліметрів) покриттів і деталей;

– розробка та реалізація устаткування і технологій для іонно-плазмового модифікування поверхні ядерних конструкційних матеріалів.

Відділ нараховує 3 лабораторії, у складі яких працюють: 1 член-кореспондент НАН України, 4 доктори та 8 кандидатів наук.

Результати робіт опубліковано в більш ніж 1000 друкованих роботах, з більш детальним списком яких можна ознайомитися тут.

Основні напрями роботи:

– антикорозійний і антиерозійний захист конструкційних матеріалів, які працюють у різних умовах, у тому числі в умовах впливу високих температур;

– підвищення ресурсу роботи і якості обробки формоутворювального та ріжучого інструменту;

– створення антифрикційних покриттів на конструкційних матеріалах;

– формування виробів шляхом осадження матеріалів з плазмової або газової фази;

– створення захисно-декоративних, бактерицидних і просвітлюючих покриттів;

– створення нового класу матеріалів (у тому числі наноструктурних) у вигляді покриттів, що мають унікальні характеристики та властивості.

Основні досягнення

Вперше у світі, на базі вакуумно-дугових розрядів створено промислові технологічні процеси та обладнання для одержання зміцнюючих покриттів на ріжучий і формоутворювальний інструмент. Для забезпечення поширення методу, створено науково-технологічні основи процесів синтезу покриттів різного функціонального призначення. Результати відображено у більш ніж 10 монографіях фахівців ННЦ ХФТІ. Розробниками ННЦ ХФТІ:

1. Продано ліцензію американській фірмі «Noble Field» (пізніше Multi Arc Vacuum Systems Inc.) на пілотні технології і установку для одержання TiN покриттів. В результаті, у світі з'явився новий напрям зі створення покриттів, що бурхливо продовжує розвиватися до теперішнього часу.

2. У СРСР організовано виробництво понад 3500 установок для нанесення покриттів, здійснено розробки відповідних технологій та вдосконаленого обладнання, забезпечено навчання кадрів експлуатаційників.

3. Створено і успішно застосовано «беззносні» пари тертя на базі покриттів, що дозволило вирішити проблему живучості та точності роботи гіроскопів на газодинамічній підвісці для відповідних засобів доставки.

Частини гироскопу
Булат-3

Булат–3

Булат-6

Булат–6

4. Створено й успішно реалізовано на серійних підприємствах антикорозійні покриття та відповідне обладнання, що дозволило забезпечити термін експлуатації виробів з хімічно високоактивних матеріалів від трьох до 25 років.

Стрижні

5. Вперше у світі, на базі плазмооптичних систем створено сепаратори металевої плазми, а до теперішнього часу розроблено такі системи з ККД ≥ 85% (коефіцієнт пропускання плазми).

Схема СФРП

Схема системи формування радіальних потоків плазми (СФРП):

1 ‑ катод; 2 – анод; 3 – магнітна котушка; 4 – підкладка;

Разряд в СФРП

Фотографія розряду в СФРП

Фільтр з магнітним островом

Фільтр з магнітним островом

Фото розряду

Фото розряду на виході фільтра

6. Вперше в історії ІФТТМТ, один з таких сепараторів став предметом продажу у вигляді ліцензії голландській фірмі (IHI Hauzer Techno Coating B.V.) і сам він входить до складу продаваного фірмою обладнання для нанесення покриттів на деталі автомобільних двигунів.

7. Вперше у світі, на базі вакуумно-дугових методів осадження покриттів, створено технологію та відповідне обладнання для виробництва порожніх виробів у вигляді сопел Лаваля з шарів різнорідних матеріалів, що чергуються між собою.

8. Шляхом порівняння радіаційної стійкості наноструктурних і микрокристаллических матеріалів, експериментально підтверджено теоретичні висновки щодо підвищення радіаційної стійкості сплавів для ядерної енергетики при створенні таких матеріалів у наноструктурному стані.

Булат–МС

Булат–МС

Готові сопла

Готові сопла

Фото шліфа

Фото шліфа

Кольца СГУ
Кольцо СГУ

9. На основі розробок з алмазоподібних покриттів, створено технологію і устаткування, налагоджено потокове виробництво з нанесення одно- і багатошарових алмазоподібних покриттів з твердістю до 40 ГПа на кільцеві елементи з карбіду кремнію для сухих газових ущільнень (СГУ) валів компресорів газотранспортних систем і хімічної промисловості. Згідно договору з СГУ НПФ "Грейс-інжиніринг" м. Суми за 2018 рік нанесено покриття на 40 комплектів деталей СГУ з діаметром від 120 до 225 мм. Розробку успішно впроваджено у виробництво.

10. На базі фундаментальних досліджень щодо синтезу алмазних плівок з газової фази, створено технологію, обладнання та успішно випускаються дослідні партії алмазних пластин з питомим опором не менше 1014 Ом/см і товщиною до 400 мкм. Пластини є основою для створення на базі алмазу високотемпературних і радіаційно-стійких датчиків іонізуючого випромінювання, які успішно пройшли випробування у прямому потоці електронів прискорювача.

Корпусований детектор

Корпусований детектор

Координатно-чутливий детектор

Координатно-чутливий детектор

11. На замовлення АТ «Турбоатом», розроблено ряд комплексних інноваційних технологій (іонне азотування + покриття в одному технологічному циклі), що дозволяють істотно підвищити ресурс (в 1,5 рази) і надійність деталей систем паророзподілу, виключити з виробництва нестабільний "дідівський" екологічно небезпечний процес пічного азотування. Розробку успішно реалізовано під час випуску 100 різних, у тому числі масивних, деталей з обробкою для діючих турбін.

Установка Пента

Установка Пента

Деталь «направляюча»

«Направляюча» (азотування і TiN–покриття)

Деталь «шарнір»

«Шарнір» (азотування і MoN–покриття)

Шарнірне з'єднання

Шарнірне з'єднання: тяга з MoN, опори з TiN

Пара тертя

Пара тертя: вісь з MoN, вкладиші з TiN

12. В інтересах АТ «Турбоатом», створено установку для комплексної обробки титанових лопаток останнього ступеня турбіни (довжина 1300 мм, вага 36 кг) для АЕС, що дозволяє позбавиться від імпорту лопаток з-за кордону.

13. На базі фундаментальних досліджень, розроблено серію високоефективних радіаційно-захисних структур, що забезпечують істотне ослаблення випромінювання (на 30 – 40%) при збереженні загальної товщини набору шарів на рівні традиційного алюмінію. Розробка підкріплена міжнародним патентом на відкриття.

Фото зрізу

Фотографія зрізу, зверху вниз: Mo, Ti, підкладка

График
График

14. З метою запобігання важких широкомасштабних аварій типу Фукусіма–1, через втрату теплоносія, у водо-водяних реакторах створено високоефективні бар'єрні покриття на цирконієвих сплавах, що запобігають контакт теплоносія з цирконієвої оболонкою і, як наслідок, відбувається розвиток паро-цирконієвої реакції з виділенням водню з ростом температури у реакторі при втраті теплоносія, як у робочих умовах, так і в аварійних ситуаціях. Проведені випробування макетів з покриттями ТВЕЛів показали високу радіаційну, корозійну і кавитаційну стійкість захисних шарів, підвищення надійності ТВЕЛів у робочих умовах, а під час аварійної ситуації, покриття не руйнуються при температурі 1100°С протягом не менш ніж 3600 с (зазвичай, ТВЕЛьна цирконієва трубка у цих умовах руйнується за 15 – 20 с), що дозволяє оперативному персоналу провести протиаварійні заходи.

Zr-1Nb без покриття, 1020°C

Zr–1Nb без покриття, 1020°C

Zr–1Nb із покриттям, 1020°C

Zr–1Nb із покриттям, 1020°C

Э110 із покриттям, 1020°C

Э110 із покриттям, 1020°C

Zr–1Nb без покриття, 1100°C

Zr–1Nb без покриття, 1100°C

Zr–1Nb із покриттям, 1100°C

Zr–1Nb із покриттям, 1100°C

Э110 із покриттям, 1100°C

Э110 із покриттям, 1100°C

15. У цілому, відділ має багатий досвід із розробки, виготовлення і постачання замовникам з далекого зарубіжжя, а також налагодження у них спеціалізованого обладнання відповідно до їх технічних завдань. За останні 15 – 20 років, виконано замовлення на суму ∼ 5 млн. дол. США, поставки здійснювалися в США, Вірменію, Китай, Голландію та інші країни.

Структура відділу

– Лабораторія іонно-плазмової обробки матеріалів.

Експериментальні та теоретичні науково-дослідні роботи в галузі фізики і хімії вакуумно-дугових іонно-плазмових процесів формування функціональних покриттів (захисних, зносостійких, корозійно і ерозійностійкого, трибологічних, оптичних, декоративних тощо), поверхневого модифікування матеріалів. Розробка та дослідження нових технологічних процесів і обладнання для осадження іонно-плазмових покриттів різного призначення, а також процесів модифікації поверхневих шарів матеріалів шляхом впливу на них високоенергетичних іонних потоків.

– Лабораторія алмазних і алмазоподібних покриттів.

Комплексні дослідження з фізики і техніки систем вакуумно-дугових джерел сепарованої плазми та джерел на основі газових розрядів, а також процесів осадження алмазних і надтвердих покриттів на основі металів і вуглецю, включаючи: розробку та дослідження вакуумно-дугових джерел сепарованої плазми, ефективних джерел плазми на основі тліючих розрядів для осадження алмазних і алмазоподібних вуглецевих покриттів, полікристалічних алмазних покриттів, аморфних і наноструктурних зносостійких покриттів на деталі машин, інструмент та діелектрики; дослідження механізмів і оптимізація умов транспортування вакуумно-дугової плазми в магнітних полях; моделювання процесів синтезу метастабільних структур, виникнення залишкових напруг в конденсатах в умовах іонного бомбардування поверхні зростання плівки.

Публікації

1.Д.С. Аксьонов, І.І. Аксьонов. Пристрій для транспортування потоків вакуумно-дугової плазми. Патент України №103692. 11.11.2013.
2.В.В. Васильев, В.Е. Cтрельницкий. Анодний вузол вакуумно-дугового джерела катодної плазми. Патент України №101443. 25.03.2013.
3.В.В. Васильев, В.Е. Cтрельницкий. Вакуумно-дуговий випарник для генерування катодної плазми. Патент України №101678. 25.04.2013
4.В.А. Белоус, А.С. Куприн, С.Н. Дуб, В.Д. Овчаренко, Г.Н. Толмачева, Е.Н. Решетняк, И.И.  Тимофеева, П.М. Литвин. Структура и механические свойства защитных покрытий Ti–Al–Si–N, осаждённых из сепарированной плазмы вакуумной дуги. Сверхтвердые материалы. 2013, №1, с. 27 – 39.
5.А.И. Калиниченко, В.Е. Cтрельницкий. Радиационно-акустические эффекты в твёрдых телах. Монография. Харьков: ННЦ ХФТИ. 2013, 320 с.
6.А.И. Калиниченко, С.С. Перепёлкин, В.Е. Стрельницкий. О формообразовании кратеров при ионной бомбардировке. Вопросы атомной науки и техники. Серия «Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение». 2013, №2(84), с. 128 – 133.
7.Ю.Я. Волков, В.Е. Стрельницкий, В.А. Ушаков. Синтез алмаза в СВЧ плазме: оборудование, плёнки, применение. Физическая инженерия поверхности. 2013, т. 11, №1, с. 4 – 23.
8.А.И. Калиниченко, С.С. Перепёлкин, В.Е. Cтрельницкий. О возможности капельного распыления тяжёлых металлов тяжёлыми ионами низких и промежуточных энергий. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія фізична «Ядра, частинки, поля». 2013, №784, в. 3(59), с. 57 – 64.
9.С.А. Леонов, В.М. Хороших. Осаждение ионно-плазменных покрытий из хаотизированных потоков плазмы вакуумной дуги. Препринт ХФТИ 2013-4. Харьков: ННЦ ХФТИ.
10.В.А. Белоус, Г.И. Носов. Модифицирование поверхности реакторных материалов ионно-плазменным облучением. Препринт ХФТИ 2013-6. Харьков: ННЦ ХФТИ.
11.В.А. Белоус, П.Н. Вьюгов, А.С. Куприн, С.А. Леонов, Г.И. Носов, В.Д. Овчаренко, Л.С. Ожигов, А.Г. Руденко, В.И. Савченко, Г.Н. Толмачева, В.М. Хороших. Исследование влияния ионно-плазменной обработки на механические характеристики циркониевого сплава Zr1Nb. Физическая инженерия поверхности. 2013, т. 11, №1, с. 97 – 102.
12.В.А. Белоус, П.Н. Вьюгов, А.С. Куприн, С.А. Леонов, Г.И. Носов, В.Д. Овчаренко, Л.С. Ожигов, А.Г. Руденко, В.И. Савченко, Г.Н. Толмачева, В.М. Хороших. Механические характеристики твэльных трубок из сплава Zr1Nb после осаждения ионно-плазменных покрытий. Вопросы атомной науки и техники. Серия «Физика радиационных повреждений и радиационное материаловедение». 2013, №2(84), с. 140 – 143.
13.V.A. Belous, О.V. Borodin, V.V. Bryk, R.L. Vasilenko, V.N. Voyevodin, A.S. Kuprin, V.D. Ovcharenko, E.N. Reshetnyak, G.N. Tolmachova. Radiation Resistance of Ti-20Zr Alloy in Microcrystalline and Nanocrystalline State. Functional materials. 2013, 20, No. 3, p. 351 – 356.
14.V.A. Belous, Yu.A. Zadneprovskiy, N.S. Lomino, O.V. Sobol. Role of Argon in its Mixture with Nitrogen in Deposition of Nitride Condensates in the Ti–Si–N System and in Vacuum Arc Deposition Processes. Technical Physics. 2013, v. 58, No. 7, p. 999 – 1006.
15.В.А. Белоус, Ю.А. Заднепровский, Н.С. Ломино, О.В. Соболь. Роль аргона в газовой смеси с азотом при получении нитридных конденсатов системы Ti-Si-N в вакуумно-дуговых процессах осаждения. Журнал Технической Физики. 2013, т. 83, в. 7, с. 69 – 76.
16.V. Belous, V. Vasyliev, A. Luchaninov, V. Marinin, E. Reshetnyak, V. Strel’nitskij , S. Goltvyanytsya, V. Goltvyanytsya. Cavitation and Abrasion Resistance of Ti-Al-Y-N Coatings Prepared by the PIII&D Technique from Filtered Vacuum-arc Plasma. Surface and Coatings Technology. 2013, v. 223, p. 68 – 74.
17.И.И. Аксенов, Д.С. Аксенов, В.А. Белоус. Техника вакуумно-дуговых покрытий. Монография. Харьков, издательство «ФОРТ». 2013, 350 с.
18.И.И. Аксенов, В.А. Белоус. Хроники «Булата». Монография.
19.I.I. Aksenov, V.A. Belous. Protecting Coatings on Uranium. East European Journal of Physics. 2014, No. 4, p. 4 – 25.
20.В.А. Білоус, В.М. Воєводін, В.Є. Стрельницький, С.Ю. Діденко, О.В. Рибка, О.В. Мазілов, В.В. Васильєв, О.А. Лучанінов, О.М. Решетняк, М.І. Ільченко, В.Є. Кутній, А.А. Вєрьовкін, Л.О. Шпагіна, В.М. Борисенко, Д.Г. Пшеничний, Ю.В. Плісак, О.П. Кузнецов. Організація експериментально-технологічного комплексу для серійного виготовлення та тестування виробів і напівфабрикатів із алмазоподібних та металевих шаруватих композитів для провідних галузей машинобудування. Наука та інновації. 2014, т. 10, №4, с. 5 – 21.
21.V. Bilous, V. Borysenko, V. Voyevodin, S. Didenko, M. Ilchenko, O. Rybka. Radiation-Absorption Properties of AL–PB Multilayer Composites. Materials Science. 2014, v. 50, Iss. 1, p. 98 – 101.
22.V. Bilous, V. Borysenko, V. Voyevodin, S. Didenko, M. Ilchenko, O. Rybka, O. Kuznetsov, Y. Plisak. Layered Metal Composites: Newest Generation of Radiation-Protective Materials. Journal of Materials Science and Chemical Engineering. 2014, v. 2, p. 6 – 11.
23.И.И. Аксенов, Д.С. Аксенов, В.А. Белоус. Техника осаждения вакуумно-дуговых покрытий. Монография. Харьков: ННЦ ХФТИ. 2014, 280 с.
24.I.E. Kopanetz, G.D. Tolstolutskaya, A.V. Nikitin, V.A. Bilous, A.S. Kuprin, V.D. Ovcharenko, R.L. Vasilenko. The Effect of Cr, Cr-N and Cr-Ox Coatings on Deuterium Retention and Penetration in Zirconium Alloy Zr-1Nb. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2015, No. 5(99), p. 81 – 86.
25.A.S. Kuprin, V.А. Belous, V.N. Voyevodin, V.V. Bryk, R.L. Vasilenko, V.D. Ovcharenko, E.N. Reshetnyak, G.N. Tolmachova, P.N. V'yugov. Vacuum-arc Chromium-based Coatings for Protection of Zirconium Alloys from the High-temperature Oxidation in Air. Journal of Nuclear Materials. 2015, No. 465, p. 400 – 406.
26.V.D. Ovcharenko, A.S. Kuprin, G.N. Tolmachova, I.V. Kolodiy, A. Gilewicz, O. Lupicka, J. Rochowicz, B. Warcholinski. Deposition of Chromium Nitride Coatings Using Vacuum Arc Plasma in Increased Negative Substrate Bias Voltage. Vacuum. 2015, No. 117, p. 27 – 34.
27.A.I. Kalinichenko, S.S. Perepelkin, V.E. Strel’nitskij. Intrinsic Stresses in DLC Coatings Deposited in Modes of DC and Pulse Bias Potentials. Problems of Atomic Science and Technology. «Series Plasma Physics». 2015, No. 1(95), p. 252 – 255.
28.И.И. Аксенов, Д.С. Аксенов, А.А. Андреев, В.А. Белоус, О.В. Соболь. Вакуумно-дуговые покрытия: технологии, материалы, структура, свойства. Монография. Харьков: ННЦ ХФТИ. 2015, 380 с.
29.V.V. Vasyliev, V.E. Strelnytskiy. Method and Device for Transporting Vacuum Arc Plasma. US Patent No. 9,035,552 B2. 05.19.2015.
30.V.V. Uglov, S.V. Zlotski, I.A. Saladukhin, A.Y. Rovbut, P.I. Gaiduk, G. Abadias, G.N. Tolmachova, S.N. Dub. Ion-induced Phase Transformations in Nanostructural TiZrAlN Films. Surface and Coatings Technology. 2014, No. 255, р. 112 – 117.
31.С.Н. Дуб, В.В. Бражкин, В.А. Белоус, П.В. Коневский. Сравнительное наноиндентирование монокристаллов твердых и сверхтвердых оксидов. Сверхтвердые материалы. 2014, №4, c. 3 – 21.
32.V.M. Khoroshikh, S.A. Leonov, V.A. Belous. Features of the Process of Vacuum-arc Produced Ti-plasma Flux Deposition Under Gas Pressure of 1 to 10 Pa. Surface and Coatings Technology. 2015, No. 261, p. 167 – 173.
33.Iu. Nasieka, V. Strelchuk, M. Boyko, V. Voevodin, A. Vierovkin, A. Rybka, V. Kutniy, S. Dudnik, V. Gritsina, O. Opalev, V.E. Strel’nitskij. Raman and Photoluminescence Characterization of Diamond Films for Radiation Detectors. Sensors and Actuators A: Physical. 2015, No. 223, p. 18 – 23.
34.V.A. Belous, V.N. Voevodin, V.M. Khoroshikh, G.I. Nosov, V.G. Marinin, S.A. Leonov, V.D. Ovcharenko, V.I. Kovalenko, A.A. Komar, A.S. Kuprin, L.O. Shpagina. Prototype Equipment and Techniques for Obtaining Cavitation-resistant Coatings to Be Applied to Working Surfaces of Steam Turbine Blades Made of VT6 Titanium Alloy in Order to Replace Imported Counterparts. Science and Innovation. 2016, No. 12(4), p. 27 – 35.
35.A.S. Kuprin, V.A. Belous, O.M. Morozov, V.D. Ovcharenko, S.N. Dub, G.N. Tolmachova, E.N. Reshetnyak, V.I. Zhurba, V.O. Progolaieva. Effect of Deuterium Implantation Dose on Properties of CrN Coatings. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2017, No. 2(108), p. 184 – 189.
36.G.D. Tolstolutskaya, A.S. Kuprin, V.N. Voyevodin, A.V. Nikitin, V.D. Ovcharenko, V.A. Belous, R.L. Vasilenko, I.E. Kopanets. Blistering of W, Ta and W-Ta Coatings Under the Influence of Particles of Low-energy Hydrogen Plasma. Problems Of Atomic Science And Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2017, No. 5(111), p. 83 – 90.
37.V.V. Vasyliev, A.I. Kalinichenko, E.N. Reshetnyak, G. Taghavi Pourian Azar, M. Ürgen, V.E. Strel’nitskij. Experimental and Modeling Study on the Role of Ar Addition to the Working Gas on the Development of Intrinsic Stress in TiN Coatings Produced by Filtered Vacuum-arc Plasma. Thin Solid Films. 2017, v. 642, p. 207 – 213.
38.B. Warcholinski, A. Gilewicz, O. Lupicka, A.S. Kuprin, G.N. Tolmachova, V.D. Ovcharenko, I.V. Kolodiy, M. Sawczak, A.E. Kochmanska, P. Kochmanski, T.A. Kuznetsova, T.I. Zubar, A.L. Khudoley, S.A. Chizhik. Structure of CrON Coatings Formed in Vacuum Arc Plasma Fluxes. Surface and Coatings Technology. 2017, v. 309, No. 15, p. 920 – 930.
39.А.S. Kuprin, V.D. Ovcharenko, S.A. Leonov, G.N. Tolmachova, V.А. Belous, Е.N. Reshetnyak, I.О. Klimenko, М. Kmech. Cavitation Erosion of Ti-6Al-4V Alloy With Vacuum-arc TiN and CrN Coatings. Problems of Atomic Science and Technology. Series «Physics of Radiation Effect and Radiation Materials Science». 2018, No. 5(117), p. 103 – 108.
40.O.V. Sobol , S.N. Dub , A.D. Pogrebnjak , R.P. Mygushchenko, A.A. Postelnyk, A.V. Zvyagolsky, G.N. Tolmachova. The Effect of Low Titanium Content on the Phase Composition, Structure and Mechanical Properties of Magnetron Sputtered WB2-TiB2 Films. Thin Solid Films. 2018, v. 662, p. 137 – 144.
41.Д.С. Аксенов, И.И. Аксенов, В.А. Белоус. Плазменные фильтры. Монография. Харьков: ННЦ ХФТИ. 2018, 248 с.
42.A.S. Kuprin, V.A. Belous, V.N. Voyevodin, R.L. Vasilenko, V.D. Ovcharenko, G.D. Tolstolutskaya, I.E. Kopanets, I.V. Kolodiy. Irradiation Resistance of Vacuum Arc Chromium Coatings for Zirconium Alloy Fuel Claddings. Journal of Nuclear Materials. 2018, v. 510, р. 163 – 167.
43.I. Nasieka, V. Strelchuk, V. Naseka, Y. Stubrov, S. Dudnik, V. Gritsina, O. Opalev, K. Koshevoy, V. Strel’nitskij, V. Tkach, M. Boyko, I. Antypov. An Analysis of the Specificity of Defects Embedded Into (100) and (111) Faceted CVD Diamond Microcrystals Grown on Si and Mo Substrates by Using E/H Feld Discharge. Journal of Crystal Growth. 2018, v. 491, p. 103 – 110.

Захист дисертацій

Л.П. Саблєв

Л.П. САБЛЄВ

кандидат фізико-математичних наук

«Розробка та дослідження електродугових плазмових випарників металів і їх застосування в сорбційних високовакуумних насосах і установках вакуумної металізації»

1978 р.

А.А. Андреєв

А.А. АНДРЕЄВ

кандидат технічних наук

«Розробка способу і обладнання для нанесення покриттів шляхом конденсації металевої плазми у вакуумі»

1979 р.

В.М. Хороших

В.М. ХОРОШИХ

кандидат фізико-математичних наук

«Дослідження процесів синтезу нітридів при конденсації потоків плазми вакуумної дуги в атмосфері реактивного газу»

1980 р.

В.Е. Стрельницький

В.Є. СТРЕЛЬНИЦЬКИЙ

кандидат фізико-математичних наук

«Дослідження алмазоподібних форм вуглецю і одержання покриттів на їх основі при конденсації плазми у вакуумі»

1980 р.

В.М. Луньов

В.М. ЛУНЬОВ

кандидат технічних наук

«Дослідження і розробка методу підвищення працездатності інструментів з надтвердих матеріалів за допомогою вакуумно-плазмового металізації»

1982 р.

В.Г. Брєнь

В.Г. БРЄНЬ

кандидат фізико-математичних наук

«Дослідження плазмооптичних методів управління потоками плазми вакуумної дуги»

1982 р.

В.Д. Овчаренко

В.Д. ОВЧАРЕНКО

кандидат фізико-математичних наук

«Плазма вакуумно-дугового розряду і стан азоту в процесі утворення азотовмісних покриттів»

1987 р.

Г.И. Носов

Г.І. НОСОВ

кандидат технічних наук

«Вплив іонного опромінення на структуру та корозійні властивості матеріалів»

2001 р.

В.А. Білоус

В.А. БІЛОУС

доктор технічних наук

«Іонно-плазмове модифікування поверхні конструкційних матеріалів»

2002 р.

В.М. Хороших

В.М. ХОРОШИХ

доктор фізико-математичних наук

«Стаціонарний дуговий розряд низького тиску в системах плазмової обробки поверхонь»

2002 р.

В.Е. Стрельницький

В.Є. СТРЕЛЬНИЦЬКИЙ

доктор фізико-математичних наук

«Процеси синтезу і фізичні властивості високотвердих вуглецевих покриттів»

2003 р.

А.А. Андреєв

А.А. АНДРЕЄВ

доктор технічних наук

«Фізико-технічні основи дуплексного вакуумно-дугового зміцнення поверхонь»

2009 р.

А.І. Калініченко

А.І. КАЛІНІЧЕНКО

доктор фізико-математичних наук

«Радіаційно-акустичні ефекти при взаємодії частинок проникаючих випромінювань з твердим тілом»

2011 р.

В.А. Столбовий

В.А. СТОЛБОВИЙ

кандидат технічних наук

«Структура і фізико-механічні властивості вакуумно-дугових наноструктурних Ti–N та Mo–N покриттів»

2012 р.

В.В. Васильєв

В.В. ВАСИЛЬЄВ

кандидат технічних наук

«Структура і властивості покриттів Ti–N, Ti–Al–N, Ti–Al–Y–N, осаджених з високопродуктивного джерела фільтрованої вакуумно-дугової плазми»

2016 р.

Д.С. Аксьонов

Д.С. АКСЬОНОВ

кандидат технічних наук

«Підвищення функціональних характеристик плазмових фільтрів для осадження багатокомпонентних покриттів»

2016 р.

Г.М. Толмачова

Г.М. ТОЛМАЧОВА

кандидат технічних наук

«Структура і механічні властивості іонно-плазмових наноструктур на основі TiN з добавками Zr, Si, Al»

2017 р.

О.С. Купрін

О.С. КУПРІН

кандидат технічних наук

«Фізико-технологічні основи синтезу захисних вакуумно-дугових покриттів на цирконієвих елементах для АЕС»

2018 р.

О.М. Решетняк

О.М. РЕШЕТНЯК

доктор фізико-математичних наук

«Структура і властивості зміцнюючих нанокристалічних покриттів на основі нітридів металів, осаджених з фільтрованої вакуумно-дугової плазми»

2018 р.

Колектив

БІЛОУС ВІТАЛІЙ АРСЕНТІЙОВИЧ

БІЛОУС ВІТАЛІЙ АРСЕНТІЙОВИЧ

Заступник директора ІФТТМТ з наукової роботи

Начальник відділу

Член-кореспондент НАН України

Доктор технічних наук за спеціальністю 05.02.01 - «Матеріалознавство»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 349-10-23

факс. +38(057) 349-10-23

e-mail: belous@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

наноструктурні антикорозійні, анти ерозійні та бар'єрні покриття на виробах з цирконієвих сплавів; індиферентне до аварійних ситуацій ядерне паливо; підвищення експлуатаційних характеристик деталей та вузлів виробів енергетичного машинобудування; бактерицидні покриття медичного призначення з управлінням процесом прояву бактерицидності; вакуумно-дугові розряди в умовах низького тиску.

КОМАРЬ АНАТОЛІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ

КОМАРЬ АНАТОЛІЙ АНАТОЛІЙОВИЧ

Заступник начальника відділу

тел. +38(057) 335-63-87

e-mail: komar@kipt.kharkov.ua

СТРЕЛЬНИЦКИЙ ВЛАДИМИР ЕВГЕНЬЕВИЧ

СТРЕЛЬНИЦЬКИЙ ВОЛОДИМИР ЄВГЕНОВИЧ

Начальник лабораторії «Алмазні та алмазоподібні покриття»

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

Лауреат Державної премії СРСР 1987 р.

тел. +38(057) 335-65-61, +38(067) 579-34-13

e-mail: strelnitskij@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

структура та властивості надтвердих вуглецевих, нітридних та карбідних покриттів, вакуумно-дугові джерела фільтрованої плазми, технологія отримання покриттів методами CVD і PECVD, фізичні основи одержання покриттів з плазмових потоків.

КУПРІН ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ

КУПРІН ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ

Виконуючий обов'язки начальника лабораторії «Розробка низькотемпературних іонно-плазмових процесів і обладнання», науковий співробітник

Кандидат технічних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Лауреат премії НАН України для молодих вчених за цикл робіт «Удосконалення виробів з цирконієвого сплаву шляхом іонно-плазмового модифікування» (у співавторстві з Г.М. Толмачовою) 2014 р.

тел. +38(057) 335-64-52

e-mail: kuprin@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

розробка та дослідження вакуумно-дугових покриттів для захисту ТВЕЛьных трубок з цирконієвих сплавів від окислення на повітрі та в парах води.

КАЛІНІЧЕНКО ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ

КАЛІНІЧЕНКО ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ

Провідний науковий співробітник

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

Друга премія Міністерства вищої та середньої освіти УРСР 1987 р. за монографію «Введення в радіаційну акустику», автори: І.І. Залюбовський, А.І. Калиниченко, В.Т. Лазурик

тел. +38(057) 335-65-61, +38(067) 900-95-18

e-mail: aikalinichenko@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

теоретичні дослідження в наступних напрямах: радіаційно-акустичні ефекти в твердих тілах; процеси структуроутворення, перенесення та руйнування в твердому тілі при опроміненні іонами або нейтронами; властивості покриттів, осаджуваних плазмово-іонними методами.

РЕШЕТНЯК ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА

РЕШЕТНЯК ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА

Старший науковий співробітник

Доктор фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 335-62-10, +38(067) 683-05-69

e-mail: reshetnyak@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

фізичне матеріалознавство; фізичні основи PVD і CVD методів осадження функціональних покриттів; структура та властивості нанокристалічних плівок; рентгенівська дифрактометрія; рентгенівський флуоресцентний аналіз.

ВАСИЛЬЄВ ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ

ВАСИЛЬЄВ ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат технічних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

тел. +38(057) 335-66-32, +38(067) 103-94-13

e-mail: vladimir.vasyliev@ukr.net

Область наукових інтересів:

розробка високоефективних джерел фільтрованої вакуумно-дугової плазми, технології синтезу зносостійких покриттів.

ЛУЧАНІНОВ ОЛЕКСАНДР АНДРІЙОВИЧ

ЛУЧАНІНОВ ОЛЕКСАНДР АНДРІЙОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.08 – «Фізика і хімія плазми»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 335-66-32

e-mail: luchaninov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

джерела низькотемпературної плазми; фізика і техніка осадження надтвердих покриттів і вивчення їх властивостей; взаємодія прискорених частинок з твердим тілом.

ЛОМІНО МИКОЛА СТЕПАНОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.08 – «Фізика плазми»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 335-64-52

Область наукових інтересів:

розробка та реалізація комплексних процесів іонно-плазмового азотування з наступним вакуумно-дуговим осадженням захисних покриттів на сталеві деталі та вироби.

ОВЧАРЕНКО ВАЛЕРІЙ ДАВИДОВИЧ

Старший науковий співробітник

Кандидат фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.08 – «Фізика і хімія плазми»

Старший науковий співробітник

тел. +38(057) 335-64-52

e-mail: ovd@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

дослідження процесів формування мікро- та нанокристалічних поверхневих функціональних шарів шляхом іонно-плазмової обробки поверхні конструкційних матеріалів для використання в атомній енергетиці і промисловості. Осадження покриттів на цирконієві трубки для підвищення їх терміну служби і запобігання катастрофічним аваріям на існуючих і перспективних реакторах.

ТОЛМАЧОВA ГАЛИНА МИКОЛАЇВНА

ТОЛМАЧОВA ГАЛИНА МИКОЛАЇВНА

Старший науковий співробітник

Кандидат технічних наук за спеціальністю 01.04.07 – «Фізика твердого тіла»

Стипендіат НАН України для молодих вчених 2013 і 2017 рр.

Лауреат премії НАН України для молодих вчених за цикл робіт «Удосконалення виробів із цирконієвого сплаву шляхом іонно-плазмового модифікування» (у співавторстві з О.С. Купріним) 2014 р.

Лауреат премії НАН України для молодих вчених за кращу наукову роботу у 2018 р.

тел. +38(057) 335-62-64, +38(097) 391-69-26

e-mail: tolmachovagn@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

дослідження методом наноіндентування фізико-механічних властивостей перспективних матеріалів і захисних покриттів, які можуть бути використані в різних галузях машинобудівної та атомної енергетики.

АКСЬОНОВ ДМИТРО СЕРГІЙОВИЧ

АКСЬОНОВ ДМИТРО СЕРГІЙОВИЧ

Науковий співробітник

Кандидат технічних наук за спеціальністю 05.03.07 – «Процеси фізико-технічної обробки»

тел. +38(057) 335-64-52

e-mail: dcaksyonov@kipt.kharkov.ua

Область наукових інтересів:

вакуумно-дугове осадження багатокомпонентних покриттів; розрахунок параметрів потоків макрочасток (крапельної фракції) вакуумно-дугової плазми; моделювання, оптимізація та налаштування транспортуючих властивостей криволінійних магнітоелектричних фільтрів.